Výroba toaletního papíru – zajímavosti nejen z dávné historie

Říká se, že Římané před tisíci lety vynalezli kanalizační systém, aby se na něj poté na dlouhá staletí zapomnělo. A nějak tak podobně to bylo i s výrobou toaletního papíru. To ovšem není jediná zajímavost, kterou se může pyšnit tato jednoduchá role zpracovaného papíru…

Toaletní papír. Tak jednoduchá a v našich očích zároveň nenahraditelná pomůcka. Byly přece časy, kdy lidstvo tento objev novověku (toaletní papír, jak ho známe dnes) nepoužívalo. A možná vás to překvapí, ale i dnes jsou na mapě světa země, které se dokáží obejít i bez něj. Ale pojďme pěkně postupně…

Privilegium císařského dvoru

První odkazy na toaletní papír se datují do 8. až 9. století v Číně. Tehdy asi ještě neměli tolik copywriterů, jako my dnes, aby zaznamenali další písemné poznatky, protože následující stovky let se o něm zarytě mlčelo. Přelomovým bylo až 14. století. Během vlády čínské dynastie Ming se používaly útržky jakési papírové tkáně, které byly dokonce parfémované. Tuto vymoženost si mohli dovolit jen lidé z císařského dvoru, nikdo jiný. A tím nikdo jiný myslíme skutečně nikdo. Ani zbytek světa takové štěstí neměl.

Sladké 21. století

Ptáte se, co bylo dříve než toaletní papír? Zdálo by se, že cokoliv, co bylo v té chvíli po ruce. Po přečtení určitě sami uznáte, že žít v soušasné době není vůbec zlé…

  • Starověcí Římané používali houbu se slanou vodou přichycenou na tyči.
  • Námořníci si vystačili se střapatým koncem lana.
  • Bohatším lidem ve středoveku byla dopřána látka, krajka, vlna, chudším zůstala jen  ruka s vodou, případně seno, listí nebo dřevěné hobliny.
  • Američané zase zužitkovali k tomuto účelu kukuřičné listy.
  • Inuité pro sebe vždy měli neomezené množství sněhu.

Zdroj obr.: flushtoiletblog.blogspot.com

Američané na scéně

Moderní toaletní papír se svou komerční podobou spatřil světlo světa až v roce 1857. Postaral se o to Američan Joseph Gayetty, který byl na svůj produkt tak hrdý, že na každý list tiskl i své jméno. Mimochodem, tento toaletní papír prodávala jeho společnost jen jako ploché listy papíru, které se na trhu ale velmi neujaly i navzdory tomu, že slibovaly léčivé účinky. Lidé raději používali listy schránkového katalogu Sears Roebuck. Na co vyhazovat peníze za papír, když vám něco podobného přijde zdarma a rovnou do domu?

K výrobě toaletního papíru na ruličkách se dostáváme až v roce 1890 díky společnosti Scott Paper Company, kterou založili bratři Edward I. a Clarence W. Scottovi. Narozdíl od Gayettyho měli větší úspěch, protože se zaměřili nejprve na hotely a drogerie, tedy tzv. B2B (bussiness to businnes, pozn. red.) sektor.

Zdroj obr.: listverse.com

V našich končinách v té době fungovala například papírna v Harmanci, kterou vybudoval v roce 1829 banskobystrický kupec František Zikmund Leicht jako továrnu na ruční výrobu papíru a patřila k nejmodernějším papírenským závodům v Rakousko-Uhersku. Skládaný toaletní papír pod značkou Hermandol se tu začal vyrábět na přelomu 19. a 20. století. Na ruličkový došlo až v novodobé historii papírny, kdy továrna jako první v bývalé ČSSR v roce 1972 začala s jeho výrobou.

Zdroj obr.: hu.museum-digital.de

Téma, o kterém se nemluví

Až do roku 1902 si společnost Scott Paper Company nechtěla připsat žádné zásluhy za výrobu této toaletní pomůcky. Témata týkající se místa, kam i králové chodí pěšky, byla totiž pro Američany dlouho tabu. Představa, že si někdo jde koupit do obchodu toaletní papír a stydí se produkt pojmenovat, je až komická.

Překonávat postupně toto citlivé téma se podařilo až firmě Charmin v roce 1928, která umístnila na obal logo s pěknou ženou. Ta měla v lidech vyvolávat jemnost a spokojenost. Spolu s prodejem ekonomického balení čtyř rolí to byl tak dobrý marketingový tah, že firmě pomohl přežít i Velkou hospodářskou krizi v meziválečném období. Mimochodem, Charmin je i dnes předním výrobcem toaletního papíru za velkou louží. Logo ovšem časem získalo podobu miminka a momentálně je jejich tváří medvěd.

Od té doby prošel toaletní papír značným vývojem. Postupem času se zavedla parfumace, přidaly se 2–3 vrstvy i různý potisk – od jednoduchých vzorů až po barevné obrázky prodávané často jako „limitovaná edice“.

Co jste o toaletním papíru (ne)věděli?

Pokud vás zaujalo historické okénko této hygienické pomůcky, ještě si chvíli počkejte a čtěte dále. Máme pro vás několik zajímavých perliček, z kterých některým možná spadne čelist.

Až 70–75 % lidské populace toaletní papír skoro nikdy nepoužívá. Například Indům stačí ruka a voda. Ale pozor, zásadně levá ruka. Pravou totiž jedí a jejich záměna je pro tamní obyvatele velkým prohřeškem.

Kdo byl na dovolené v Řecku, ví, že použitý toaletní papír tam nesmí skončit v záchodech. Inženýři totiž naprojektovali příliš úzká odtoková hrdla, kterými by tolik odpadu neprošlo. Po vykonání potřeby musíte hodit papír do koše.

Hledáte levné svatební šaty? Můžete si je dát „poskládat“ z toaletního papíru. Každý rok se dokonce pořádá soutěž o nejlepší šaty z tohoto materiálu, výherkyně získává až 10 000 dolarů.

Zdroj obr.: themarkerpost.com

Toaletní papír má v kalendáři i svůj den. Američané ho formálně uznávají jako Národní den toaletního papíru a každoročně spadá na 26. srpna.

Na světě máme i nejdražší toaletní papír. Vyrobil ho jeden Australan z 22karátového zlata, kterým je obtočená celá rulička. Původně byl vyrobený k propagačním účelům, můžete si ho ale i koupit. Stačí vám k tomu 1,3 milionu dolarů.

Zdroj obr.: youtube.com

Guinessova kniha rekordů také ukrývá jeden vzácný výsledek – největší roli toaletního papíru. Vytvořila ho již zmíněná firma Charmin. Její průměr byl 2,97 metru, výška 2,59 m.

Závěrečné třešničky na dortu:

  • Průměrně člověk použije 57 útržků toaletního papíru za den.
  • Jedna role toaletního papíru vydrží v domácnosti přibližně 5 dní.
  • Údajně si prý 1 z 20 lidí po jeho použití neumyje důkladně ruce.
  • Vůně se aplikuje vždy na ruličku, ne na samotný papír, jako kdysi.
  • 7 % Američanů prý krade toaletní papír v hotelech a motelech.
  • 61 % lidí používá toaletní papír k péči o nos, 17 % na odstranění rozlitých tekutin a 8 % si ním smývá make-up.

Když se v jedné statistice ptali respondentů, co by si vzali na opuštěný ostrov, 49 % z nich upřednostnilo toaletní papír před jídlem. Troufáme si tvrdit, že i my Češi ho už považujeme za samozřejmost. Vždyť, ruku na srdce, uměli byste si představit život bez toaletního papíru?

Přečtěte si další články z této kategorie: history historie zajímavosti fakta toaletní papír
Další články

Palačinky s jablečnou náplní

Představte si vůni jemných palačinek, které se na talíři spojují...

Zjistit více

Jak si vyrobit papírového ježka? – video

Vyrobte si s dětmi jednoduchého ježka, který vám rozjasní podzim. ...

Zjistit více

Jak si co nejvíc užít vánoční trhy?

Vánoční trhy jsou jednou z nejkrásnějších a nejmagičtějších součástí adventního...

Zjistit více