Vykašlat se na pořádek aneb Kam na výlet?
Možná to znáte i vy. Ráno vstanete, jdete do práce, po návratu z ní vaříte a uklízíte. Sem tam si dopřejete nějaké to kino, koncert a večer unavení usínáte nad knihou nebo u sledování televize. A na druhý den to samé. Každodenní kolotoč povinností nás někdy přiměje zapomenout na to, že život není jen práce, ale i oddych a vychutnávání si společných chvil se svými milovanými. Proto tentokrát nechte víkendové uklízení jen tak plavat a vydejte se raději na výlet. Kam? Inspirujte se našimi tipy z Česka i Slovenska.
Jděte za příběhem
Slovenské hrady, zámky i pohoří jsou obohacené o vzrušující pověsti a příběhy. Ať už jsou pravdivé, nebo jen vymyšlené jako pohádky na dobrou noc, mohou ve vás vzbudit jistou dávku zvědavosti. Kdo by přece na Trenčínském hradě nechtěl vidět Studnu lásky, kterou Omar postavil, aby získal svou lásku Fatimu? Nebo navštívit jeden z největších hradních komplexů, Spišský hrad, a poslechnout si příběh o krásné, ale pomatené Hedvice?
Tip od nás:
Odvážlivci si mohou svůj výlet naplánovat i na místo, kde údajně straší a udály se tam nevysvětlitelné jevy. V kurzu je momentálně záhadami obklopené pohoří Tribeč, takže pokud máte odvahu na procházku jeho lesy, můžete zkusit i takové adrenalinové dobrodružství.
S poutavými příběhy jsou spojované i některé české hrady, zámky nebo zříceniny. V podzemí zříceniny hradu Trosky se prý někde nachází poklad loupežníků. Pokud by se vám ho nepodařilo najít, můžete si alespoň vychutnat výhled na okolí a obdivovat proti sobě stojící věže Babu a Pannu.
Kdo si potrpí na poutavé mýty a legendy, znát by měl i některé z těch slovanských. Například České Beskydy prý dodnes stráží nejvyšší slovanský bůh Radegast, který přinesl lidem na Zemi teplo a světlo. Jeho domovem je podle legend hora Radhošť a rád oslavuje a baví se s lidmi.
Navštivte netradiční muzea
Nikde se nepíše, že exkurze v galerii nebo muzeu musí být nudná. Pokud vám navíc počasí nepřeje, zajímavé výstavy budou v této chvíli tou pravou volbou. K těm nejznámějším patří Muzeum kýče v Kremnici. Hned po vstupu do něj se vás zmocní nostalgie a začnete vzpomínat na všechny porcelánové sloníky, které měla babička na poličce, tričko chlapecké skupiny Backstreet Boys, které jste nosili možná i vy, atd.
Na Oravě se zas nachází muzeum kávy – Oravakafe. Do oka vám určitě padne velká mozaika vytvořená z kávových zrn, která ve starém domečku v obci Krušetnice už pětkrát překonala světový rekord. Ve sbírce muzea najdete staré mlýnky i hrníčky, celkem asi 550 exponátů.
S dětmi načerpáte nové zážitky ve Slovenském zemědělském muzeu v Nitře. To je součástí velkého výstavního komplexu Agrokomplex. Nabízí tradiční prvky jako například ukázky řemesel, ve skanzenu usednete do školních lavic nebo nastoupíte do vagónu polní železnice.
Zalíbily se vám originální výstavy? Ve stověžaté Praze vám nebude stačit ani týden, abyste je všechny prošli. Děti vám zajisté poděkují za návštěvu Muzea lega, Muzea hraček nebo Muzea čokolády. Pokud vás láká více interakce a pokusů, určitě se zastavte také v Muzeu smyslů. Na Neviditelné výstavě zase zažijete na vlastní kůži, jaké to je být nevidomým nebo slabozrakým.
Příroda volá!
Čerstvý vzduch a zdravý pohyb jsou zajisté tou nejlepší kombinací během slunečných dnů. V tomto případě je nabídka na Slovensku jako studna nekonečných možností. Můžete si dopřát krásu tamních údolí, šplhat na žebříky ve Slovenském ráji nebo si zvolit vysokohorskou túru v Tatrách. Ať už je vaše volba jakákoliv, zapomeňte na chvíli na každodenní starosti, vypněte mobil a užívejte si kouzlo přítomného okamžiku.
Tip pro vás:
Neznečišťujte přírodu. Ubrousky, v kterých jste měli zabalené občerstvení, flašky od vody a obaly z pochutin odhoďte do odpadkového koše. Pokud není žádný koš poblíž, vložte vše do jedné tašky a strčte do batohu. Vyhodíte ji později. Chcete se přidat k nadšencům zero waste životního stylu? Všechno jídlo si můžete přinést ve svých dózách a vodu ve vlastních flaškách. A nemusíte se trápit s odpadky.
Ani v Čechách nebudete mít nouzi o panoramatické výhledy nebo klikaté turistické chodníčky. Stačí jen jedno slovo – Šumava. Ta je také obohacená o množství legend a je domovem tajemných bytostí, ale i ledovcových jezer a hustých lesů. Kolem jezer se nacházejí i rozsáhlá rašeliniště, která díky tmavé vodě navozují strašidelnou atmosféru.
Panenskou přírodu s téměř 270kilometrovými cyklotrasami a místními obyvateli Goraly s tradičními zvyky zažijete nedaleko Jablunkovského průsmyku v Moravskoslezském kraji. O vše z toho se podělily hranice tří států – Slovenska, České republiky a Polska.
Toulky městem
Další možností je návštěva jiného města. Ne kvůli nákupům, nutnostem, návštěvě rodiny atd., ale kvůli atmosféře, kterou některá města nebo obce dokáží navodit. Kdo si potrpí na kvalitní víno nebo originální kousek z keramiky, měl by navštívit malebnou Modru. Nebo se projít po náměstí s barevnými domečky v Bardějově, které jsou na Slovensku unikátní.
Česká Lednice je prý ekvivalentem pro francouzský Versailles, především co se zahrad týče. Je tedy dost možné, že návštěvou tohoto krásného komplexu zažijete lásku na první pohled. Neměli byste obejít ani rozhlednu Minaret nebo pohádkový Lednický zámek.
Pokud byste se někdy ocitli v západní části Čech, vydejte se po filmových stopách. Jedny vedou do malé vesničky Hoštice ze známé trilogie Slunce, seno, … Kromě tradiční obhlídky domů Škopkových a Konopníkových se stavte na faře, zámku nebo u domu s jelenem. A ne že vynecháte jejich slavné družstvo 😉
Kdo si nevybere žádnou z nabízených možností, alternativou oproti klasickým výletům může být i návštěva jeskyně. Kromě těch nejpopulárnějších, jako jsou Dobšinská nebo Demänovská, je tu i Harmanecká jeskyně. Nachází se nedaleko Banské Bystrice v údolí Harmance, kde sídlí i nejznámější papírna ještě z dob Habsburské monarchie. V jeskyni dominuje výrazný bílý vápenec, žije v ní až 9 druhů netopýrů a přístup do ní je považovaný za nejnáročnější ze všech slovenských jeskyní.
Nejvíce navštěvovaným jeskynním systémem v Česku jsou Punkevní jeskyně. Jejich azurová voda a možnost plavit se celým okruhem láká návštěvníky z celého světa. Jejich součástí je i 138 m hluboká propast Macocha, v které našlo svůj konečný osud mnoho nešťastníků.
Ať už jdete na jednodenní výlet, nebo za víkendovým dobrodružstvím, nezapomeňte ani na povinnou výbavu:
- mobil s nabíječkou (nebo power bankou),
- osobní doklady a kartičku pojištěnce,
- občerstvení a vodu,
- oblečení přizpůsobené lokalitě a počasí (včetně kvalitní obuvi a ponožek navíc),
- balíček první pomoci,
- papírové kapesníky,
- kapesní nůž,
- skládací pláštěnku.
Pár tipů na závěr:
- Dopřejte si letní dobrodružství pod hvězdami. Vezměte stan a ubytujte se v kempu.
- Můžete si stanovit i nějaký zvláštní cíl, např. navštívit nejkrajnější místa republiky, vykoupat se v nejvyšších vodních nádržích a jiné.
- Pokud je to možné, auto nechte doma a cestujte vlakem.
- Pokud ale přece jen pojedete autem, vyhněte se dálnicím. Můžete se tak zastavit víceméně kdekoliv chcete a podívat se na cokoliv, co vás po cestě zaujme.
Titulní fotografie: Rawpixel/Pexels
Máte doma prvňáčka? Víte, co všechno potřebuje na začátek školního roku?
První školní den není pro nikoho jednoduchý. A teď máme...
Zjistit víceSlzy smutku i štěstí
Každé nově narozené miminko započne svůj život pronikavým pláčem. V...
Zjistit víceZ historie kapesníků
Ať zvednou ruku ti, kdo nepovažují kapesníky za samozřejmost. Jsou...
Zjistit víceZatočte s viry: Ochránce imunity hledejte v přírodě
Podzim se letos velmi netrpělivě přihlásil o slovo. Léto pořádně...
Zjistit více