Víte, proč jsou někteří lidé leváci a které běžné činnosti jsou pro ně komplikovanější?

Tento článek nevznikl náhodou, ale celkem účelově. Právě 13. srpna oslavujeme Mezinárodní den leváků, a tak si dnes posvítíme na ty levoruké. To, že někteří z nás preferují levou ruku, není žádný rozmar, ale biologická predispozice. Jak a kdy se tedy stáváme leváky? 

Leváky nazýváme lidi, kteří mají levou ruku obratnější než pravou. To znamená, že už malé dítě má tendenci chytat předměty automaticky do levé ruky. Při běžných činnostech ale pozorujeme i dominanci jednoho z jiných párových orgánů či končetin. Mluvíme například i o dominanci levé nohy. Dnes je už leváctví ve společnosti plně akceptované, ale ještě před 50 lety měli rodiče i učitelé leváků tendenci děti přeučovat. V praxi to znamenalo vynucené psaní pravou rukou, i když jste byli od narození levák. I dnes můžete slyšet příběhy o přeučování, stačí se zeptat například prarodičů. 

Zní to přehnaně, ale leváctví se opravdu ještě v dávných časech považovalo za něco nežádoucího, a dokonce byli těmto lidem přisuzovány čarodějnické schopnosti. Stejně tak společnost považovala leváky za lidi „druhé kategorie“. Naštěstí je 21. století v tomto moudřejší a o levácích se dokonce mluví jako o těch inteligentnějších či výjimečnějších. Z celkové populace světa je asi 12 % leváků. Leváctví není určitě žádný výmysl, ale věc týkající se vývoje plodu v děloze. V mnoha výzkumech se uvádí, že leváctví determinují rozdíly mezi levou a pravou hemisférou mozku. Podle výzkumu z Univerzity v Bochumi určuje leváctví už samotná mícha. Každá naše činnost začíná v mozku, následně se vyšle signál do míchy a ta ho přetransformuje do pohybu. Do 15. týdne vývoje plodu jsou ale tyto činnosti na sobě úplně nezávislé. Laicky řečeno, dítě si už tehdy vybírá „svou ruku“ nebo oblíbenou stranu. 

Právě leváctví bylo předmětem mnoha studií a přišlo se na pár zajímavostí: 

  • existuje víc mužů leváků než žen,
  • psaní levou rukou je už ve společnosti plně akceptované, ale stále existují země, které leváctví odmítají, 
  • ženy po čtyřicítce mají o 130 % větší pravděpodobnost porodit dítě leváka, 
  • leváci víc podléhají alkoholismu a dyslexii.

Při tom všem je ale zajímavé připomenout i běžné činnosti, které jsou pro leváky komplikovanější. Obyčejné nůžky na stříhání se vyrábí jen pro praváky. Mnohým levákům dělá problém psaní například inkoustovým perem, které jednou za čas kápne na papír a levou rukou si hned rozmažou kapku. Právě kvůli tomu si mnoho leváků pokládá pod ruku papírový kapesník. Leváci potřebují i kytaru s pražcem na opačnou stranu nebo speciální počítačovou myš. Věci, nad kterými se vůbec nezamýšlíme, mohou být pro leváka opravdu otravné. A když jsme výše zmínili, že na světě je asi 12 % leváků, mezi nimi se najdou, samozřejmě, i známé osobnosti. Které? 

Známí leváci

Mezi levoruké velikány patřili například Wolfgang Amadeus Mozart, Pablo Picasso, Mark Twain, Isaac Newton nebo Leonardo da Vinci. Hrdé leváky máme i mezi herci nebo zpěváky. Oblíbený Morgan Freeman ale podstoupil roku 2008 operaci lokte a ramene a nedokáže už používat prsty na levé ruce. Mezi leváky patří i Lady Gaga, Angelina Jolie, Bill Gates, známá Phoebe ze seriálu Přátelé, Barack Obama nebo Julia Roberts. To je jen pár známých jmen, ale dnes už, naštěstí, nikdo nemusí leváctví skrývat. Aspoň v moderní společnosti 21. století. Máte i vy ve svém okolí leváky? 

Přečtěte si další články z této kategorie: biologie Mezinárodní den leváků spoločnosť leváctví leváci
Další články

Palačinky s jablečnou náplní

Představte si vůni jemných palačinek, které se na talíři spojují...

Zjistit více

Jak si vyrobit papírového ježka? – video

Vyrobte si s dětmi jednoduchého ježka, který vám rozjasní podzim. ...

Zjistit více

Jak si co nejvíc užít vánoční trhy?

Vánoční trhy jsou jednou z nejkrásnějších a nejmagičtějších součástí adventního...

Zjistit více