Víte, jak se správně sbalit na dovolenou? Buďte efektivní
Balení nemusí být takovou hrůzou, jak se na první pohled leckterým zdá. Někteří si své věci balí klidně tři dny předem, aby si následně ještě několikrát všechno zkontrolovali a měli tak jistotu, že na nic nezapomněli. A tady přichází bod zlomu. Při každé takové kontrole si do kufru či cestovní tašky přihodíme kosmetiku, náhradní kalhoty nebo naprosto bizarní věc, kterou doma nepoužíváme už pět let. Kila přibývají, což se často odrazí i na letištních poplatcích za zavazadla. Kolik věcí tedy skutečně potřebujeme? A jak se efektivně sbalit na dovolenou?
Vytvořte si plán na každý den
Na zatáčet si spočítejte, kolik dní budete skutečně na dovolené, a zjistěte si, jaké počasí můžete asi očekávat. Právě počasí bývá hodně nevyzpytatelné, ale i na to se můžete připravit. V den odjezdu se oblečte do pohodlného oblečení, které při příjezdu na místo odložíte, a znovu si je obléknete až při odjezdu. Zní to banálně, ale tímto trikem ve svém zavazadle ušetříte místo v přepočtu až na dva dny. Stejně tak nezapomeňte oblečení do teplého i chladného počasí.
Všeobecně platí, že tenisky a sandály jsou na dovolenou ideálním řešením. Přibalte s sebou i jeden pár elegantních bot, které můžete využít při romantické večeři nebo při nečekané formální příležitosti. A nezapomeňte na to nejdůležitější – spodní prádlo, které potřebujete na každý den!
Rolování vs. skládání
Když už máte oblečení shromážděné na jednom místě, připravenou kosmetiku, léky a další nevyhnutelné věci, přichází skutečná výzva. Vše je potřeba uložit do zavazadla co nejefektivněji. Většina z nás je navyklá skládat oblečení do komínku, existuje však i druhý způsob – rolování. A právě to je velmi efektivní styl. Klidně rolujte oblečení z přírodních materiálů jako je bavlna nebo vlna. Dělejte pevné ruličky a hned je ukládejte do zavazadla těsně vedle sebe. Budou držet pohromadě a při správném uložení minimalizujete zmuchlané látky. Můžete rolování a skládání kombinovat, záleží na konkrétních kusech oblečení a či jde o syntetické nebo přírodní materiály. Uvidíte, že s každým dalším balením se budete v této disciplíně díky získaným zkušenostem zlepšovat.
Pár užitečných tipů
- K umístění ponožek a spodního prádla maximálně využijte prostoru, který nabízí obuv. Tu pak uložte na dno kufru, čímž vytvoříte první vrstvu.
- Na obuv následně naskládejte těžší věci jako džíny, kalhoty, ručník nebo tlustý svetr. Rolujte či skládejte a snažte se co nejvíce vyplnit prostor po bocích a objem kufru vyplňujte rovnoměrně.
- Pokud povezete nějaké křehké věci, uložte je na vrstvu svetrů a džín doprostřed kufru. Následně na ně položte další vrstvu měkkých věcí, díky čemuž se vyhnete případnému rozbití.
- V následující fázi rolujte (nebo skládejte) trička, tílka, košile, lehčí blůzky a šaty. Vyplňujte volné prostory.
- Nahoru uložte drobné věci včetně léků a kosmetiky, kterou si však nezapomeňte vložit ideálně do plastového pouzdra či tašky. Určitě už jste slyšeli příběh o rozbité lahvičce šamponu v kufru.
- V příručním zavazadle, batohu nebo kabelce by neměly chybět také základní hygienické potřeby pro každý případ. Ideálním řešením jsou papírové kapesníky a vlhčené ubrousky. Ty při cestování využijete na milion způsobů a oceníte je zejména v nečekaných situacích. A před samotným odjezdem samozřejmě nezapomeňte zkontrolovat všechny doklady, mobily, nabíječky, peněženky a další nezbytnosti.
A jak postupovat při balení na cestu domů? Posloupnost jednotlivých kroků určitě zachovejte, myslete ale na špinavé prádlo, které byste měli vkládat do samostatného sáčku. Balení kufru vyžaduje určitou praxi, ale věřte, že postupem času si budete umět sbalit neuvěřitelně rychle a efektivně.
Palačinky s jablečnou náplní
Představte si vůni jemných palačinek, které se na talíři spojují...
Zjistit víceJak si vyrobit papírového ježka? – video
Vyrobte si s dětmi jednoduchého ježka, který vám rozjasní podzim. ...
Zjistit víceJak si co nejvíc užít vánoční trhy?
Vánoční trhy jsou jednou z nejkrásnějších a nejmagičtějších součástí adventního...
Zjistit více