Velikonoční tradice v Česku a v zahraničí

Co se vám vybaví jako první, když se řeknou Velikonoce? Tipujeme, že to budou pomlázky, kraslice, oblévačky a možná… možná ještě dny pracovního volna. Například ale takový Francouz sa na Velký pátek pěkně vydá do práce a v Guatemale si pochutnávají na různých druzích sušených ryb.

Velikonoční dny v Česku

Mnohé z našich českých tradic se tak trochu vytrácejí. Velikonoční tradice a zvyky u nás přežívají spíš v regionech s větším počtem věřících obyvatel. Vzhledem k tomu, že jde o křesťanský svátek, je to přirozené. 

Zelený čtvrtek

Velikonoční svátky startujeme Zeleným čtvrtkem. Podávají se zelené pokrmy, aby se lidé po celý rok tešili dobrému zdraví. V nákupních košících tak dominují špenát, kapusta, brokolice, hrášek, nebo dokonce avokádo. Abyste předešli nemocem, ráno byste se měli umýt rosou při východu slunce. V tento den by se také nemělo nic půjčovat, aby zůstala peněženka plná. 

Velký pátek

Velikonoční týden pokračuje Velkým pátkem, kdy si lidé připomínají ukřižování Ježíše Krista. Naši předkové měli zvyk koupat se v potoce ještě před východem slunce. Děvčatům to mělo pomoct k urychlení růstu jejich vlasů a krásnější pleti. Předpokládalo se, že v tento den cítí dobytek méně bolesti, a proto byl Velký pátek také dnem jeho značkování. I z tohoto předpokladu vychází zvyk roubovat stromy právě v tento den.

Velikonoční víkend

Na Bílou sobotu se hoduje, protože končí 40denní půst. Uzené vepřové, klobásy, huspenina, zelňačka… To všechno Češi milují dodnes. Jedna z nejoblíbenějších tradicí, kterou jsme si zachovali, je zdobení vajíček, kraslic a pletení pomlázek. Hospodyňky se do nich většinou pouštějí na Velikonoční neděli.

Velikonoční pondělí

Velikonoce vrcholí pondělní šlahačkou, oblévačkou a v neposlední řadě zábavou. To vše zůstává pěknou vzpomínkou na folklór.

V zahraničí létají džbány z oken

Věděli jste, že pro Američany je to druhý největší svátek, hned po Halloweenu? Předběhl i populární Vánoce.

Na Velký pátek neuslyšíte v celé Francii zvonit zvony. Podle tamější legendy totiž odletěly do Říma, kde se naplní vejci a na zpáteční cestě je rozhazují do zahrad a domů.

Na ostrově Korfu v Řecku se během velikonoční soboty vyhazují z oken hrnce, hliněné nádoby a džbány. Končí na zemi rozbité na kousky. Mělo by to zajistit bohatou úrodu a hojnost v průběhu celého roku. K nové sklizni se přece hodí i nové nádobí.

V Norsku se Velikonoce točí kolem řešení záhadných vražd. Jde o detektivky v jakékoli podobě – filmy, seriály, knihy, články, nebo dokonce obaly některých potravin. Zkusit odhalit pachatele můžete například i v příběhu, který je vytištěný na krabici od mléka.

Přečtěte si další články z této kategorie: Velikonoce pomlázky kraslice Zelený čtvrtek Velký pátek
Další články

Palačinky s jablečnou náplní

Představte si vůni jemných palačinek, které se na talíři spojují...

Zjistit více

Jak si vyrobit papírového ježka? – video

Vyrobte si s dětmi jednoduchého ježka, který vám rozjasní podzim. ...

Zjistit více

Jak si co nejvíc užít vánoční trhy?

Vánoční trhy jsou jednou z nejkrásnějších a nejmagičtějších součástí adventního...

Zjistit více