Už jste si čistili svépomocí šperky?

Šperky se lidé už od nepaměti zkrášlují a je úplně jedno, o jakém mluvíme pohlaví, věku nebo kultuře. Někteří z nás šperky zdědí, jiní je obdrží jako dar a někteří si je kupují sami. Nic ale není krásné na věky a i o šperky je třeba se čas od času postarat. Na následujících řádcích se dozvíte, jak na to. 

Náušnice, prsteny nebo náramky sice spadají do kategorie šperku, ale je důležité, abyste přihlédli k materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Zlato, stříbro i bižuterie mají svá pravidla uložení do šperkovnice i postupy čištění. Platí, že hlavně u bižuterie je nejlepší prevence, ale všechno si vysvětlíme postupně. 

Čištění zlata 

Šperky ze zlata si žádají asi nejméně péče. Zlato všeobecně nereaguje na vnější vlivy, tedy neoxiduje, ale i navzdory tomu je důležité zacházení se samotným šperkem. Pokud chcete minimalizovat nečistoty, zlaté šperky skladujte na suchém místě v krabičce nebo šperkovnici. Šperky ze zlata nejlépe vyčistíte přípravkem přímo určeným k jejich čištění. Můžete najít speciální čisticí hadříky, krémy, vaty nebo pěny. O něco odolnější nečistoty jsou namodralé a nazelenalé skvrny vyskytující se hlavně na prstenech. Zde vám pomůže kyselý roztok, jako je třeba kyselina citronová nebo šťáva z citronu. 

Čištění stříbra

O něco náročnější na čištění je stříbro, které časem oxiduje. Tomuto procesu „dopamáhají“ i různé krémy, které používáme na tělo, parfémy, pot nebo pH naší pokožky. Opět si dejte záležet na tom, abyste měli stříbrné šperky na tmavém a suchém místě. Stříbro sice má ve zvyku zčernat, velmi rychle mu ale dokážete znovu vrátit lesk a čistotu i doma: 

  • Přípravky na čištění stříbra z drogerie: můžete koupit speciální roztok nebo napuštěné hadříky na leštění stříbra. Takovýmto hadříkem několikrát stáhnete zmiňované zčernání ze šperků a stříbro bude jako dřív. 
  • Zubní pasta a kartáček: použijte zubní pastu bez mikrogranulí a obyčejný zubní kartáček. Šperk můžete čistit přímo v dlani jemnými krouživými pohyby několik minut. 
  • Alobal a soda bikarbona: stříbrný šperk položte na kousek alobalu, ponořte do misky s vodou a přidejte sodu bikarbonu nebo kypřicí prášek. Chvíli povařte a odstavte ze sporáku. Stříbro z vlažné vody vyjměte, promyjte studenou vodou a nechte vysušit. Na stůl si rozložte papírové utěrky, které vám poslouží jako podklad a pomohou vysát přebytečnou vodu. 
  • Popel: tento trik budou znát hlavně babičky. Aby byl popel stabilnější, přidejte pár kapek vody a jemným hadříkem stříbrný šperk jemně leštěte. Poté ho znovu promyjte studenou vodou a nechte vysušit na předem připraveném místě. 

Čištění bižuterie

Jak už jsme zmiňovali, u bižuterie je opravdu potřeba hlavně prevence. Bižuterie nemá ráda vodu a se šperky byste se určitě neměli koupat nebo umývat nádobí. Jde zde o směs kovů a velmi rychle se může stát, že vám šperky zajdou. Mnoho žen se šperky ani nesnaží čistit kvůli cenové dostupnosti nových, vyzkoušet přesto můžete přípravky na čištění stříbra. Velmi dobrou prevencí je uložení bižuterie do papírového sáčku a následně do samostatné krabičky. Pamatujte, že jakékoliv šperky mají rády sucho a tmu. 

Přečtěte si další články z této kategorie: prsteny sříbro bižuterie šperky náušnice náramky zlato čištění
Další články

Znáte účinky bambuckého a avokádového másla?

Snažit se žít kvalitnější a zdravější život je dnes „in“....

Zjistit více

5 tipů, jak využít kosmetické utěrky

Většina lidí si kosmetické utěrky zvolí jako praktickou náhradu za...

Zjistit více

Inspirujte se: 10 designů koupelny

Jaká je vaše vysněná koupelna? S obrovskou volně stojící vanou...

Zjistit více

Infografika: Skládání ubrousků na dětskou oslavu

Bude mít vaše dítě narozeniny a chystáte se mu připravit...

Zjistit více