Tajemný svět čokolády
Sladká, pikantní i hořká. Horká, nalámaná na kousky i ledová. Taková je čokoláda, pochoutka, kterou nejde nemilovat. Čokoláda je v naší kultuře spojena s výjimečnými událostmi, darem nebo pochoutkou na uklidnění nervů. Dnes je už snadno dostupná, ale ta kvalitní je přeci jen cenná a výjimečná. Hlavně když ji dostaneme z lásky.
13. září je uváděno jako Mezinárodní den čokolády, i proto jí věnujeme celý článek. Ještě předtím, než si přiblížíme původ kakaových bobů a kdy je lidstvo začalo zpracovávat, rádi bychom upozornili na jednu věci. Není čokoláda jako čokoláda. To poznáte hlavně podle složení uváděného na konkrétním výrobku. Vždy si všímejte první složky čokolády, kterou právě držíte v ruce. Pokud je na prvním místě jako ingredience uvedený cukr a až potom kakaová hmota, jde o cukrovinku, a ne o čokoládu. A odkud se tato lahůdka vlastně vzala?
Dávno, dávno předtím…
Možná jste už v souvislosti s čokoládou slyšeli právě o Mayské říši, ovšem historie pěstování kakaových bobů započala ještě před jejím vznikem. Boby pěstovali už před 3 000 lety indiáni kmene Olméků ve Střední Americe. Příprava byla, samozřejmě, jiná než dnes. Kakaové boby se rozemlely, zahustily kukuřičnou moukou a dochutily vanilkou nebo chilli kořením. Byly dokonce tak vzácné, že plnily funkci platidla a používaly se při různých rituálech. Do Evropy se kakaovník začal dovážet v 16. století, kdy Španělé vypozorovali aztécký zvyk pití čokolády. Španělé také dováželi kakao a míchali ho se skořicí nebo jiným kořením. Muselo přejít dalších 100 let, než se čokoláda začala sladit cukrem. Vznikl tak výstřelek a tehdejší novinka na starém kontinentě jménem čokoláda.
Účinky čokolády na lidské tělo
Abychom byli přesnější, mluvíme tu konkrétně o kvalitní hořké čokoládě, ve které najdete jen nepatrné množství cukru. 100 gramů asi 85% hořké čokolády obsahuje rozpustné minerály i vlákninu:
- 11 gramů vlákniny,
- 67% železa,
- 58% horčíku,
- a také draslík, zinek nebo selen a množství jiných tělu prospěšných látek.
Mnohé studie ukázaly, že hořká čokoláda může zlepšit v těle člověka průtok krve a snížit krevní tlak. Stejně tak zvyšuje HDL cholesterol (tzv. dobrý cholesterol) a snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Svůj účinek má i na tělo zvenku. Hořká čokoláda může přispět k ochraně pokožky před spálením. A na závěr dodejme, že je to i afrodiziakum. Kvalitní čokoláda má množství pozitivních účinků, proto ji v průměrném množství můžete celkem bezpečně konzumovat.
Výroba čokolády doma
Chutnou čokoládu si můžete vyrobit i doma, plus do ní můžete přidat různé koření, oříšky nebo jednoduše cokoliv, co chcete. Základní ingredience ale jsou:
- 150 g kakaa z nepražených bobů,
- 200 g kakaového másla,
- 100 g hnědého třtinového cukru.
Nejdříve ve vodní koupeli pomalu rozpusťte kakaové máslo. Do mixéru dejte kakao z nepražených bobů, třtinový cukr a přilejte rozpuštěné kakaové máslo. Mixujte, dokud se cukr úplně nerozpustí. Do této směsi můžete přidat oříšky, koření nebo různá semínka. Směs vylijte do silikonových formiček nebo na plech vystlaný papírem na pečení. Čokoládu necháme ztuhnout na chladnějším místě nebo ji vložíme do chladničky. Moc jednoduché? Zkuste si připravit raw čokoládu u vás doma a klidně ji darujte někomu blízkému.
Palačinky s jablečnou náplní
Představte si vůni jemných palačinek, které se na talíři spojují...
Zjistit víceJak si vyrobit papírového ježka? – video
Vyrobte si s dětmi jednoduchého ježka, který vám rozjasní podzim. ...
Zjistit víceJak si co nejvíc užít vánoční trhy?
Vánoční trhy jsou jednou z nejkrásnějších a nejmagičtějších součástí adventního...
Zjistit více