Specialistka na výživu Veronika Hanáková: „Je normální selhat, jsme lidé, ne stroje“
S příchodem chladnějších dnů a zkracujícím se denním světlem často čelíme poklesu energie a nálady. Sychravé období, jako je například v listopadu, představuje pro mnohé výzvu nejen fyzickou, ale také psychickou. Jak si tedy zachovat vitalitu, imunitu a mentální pohodu i během těchto měsíců? Veronika Hanáková, odbornice na výživu a zdravý životní styl, nám prozradila své osvědčené tipy a rady, které pomohou zvládnout tuto sezónu s úsměvem a zdravím na prvním místě.
Jak si můžeme s příchodem chladnějších dnů a zkrácením denního světla udržet svoji energii a dobrou náladu?
Ideálním způsobem, jak si udržet energii, je snížit příjem živočišných bílkovin, jejichž trávení je energeticky náročné. Během tohoto procesu vzniká mnoho odpadních látek, které mohou přispívat ke snížené funkci imunitního systému a poklesu energie. Naopak doporučuji zařadit více vhodných tuků, jako jsou ořechy, semínka, chia, mandle či vlašské ořechy, v kombinaci s aktivními enzymy z ovoce a zeleniny.
V listopadu se častěji vyskytují chřipky a nachlazení. Které potraviny a nápoje doporučujete na podporu imunitního systému během tohoto období?
Častou příčinou oslabené imunity je nedostatečný pitný režim, který zanedbáváme zejména v dopoledních hodinách, kdy se tělo zbavuje metabolického odpadu z předešlého dne. Ideální je začít den zeleným čajem a během dopoledne vypít alespoň 1,5 litru tekutin z vhodných zdrojů, jako jsou minerální vody, čistá voda či bylinné čaje.
Co byste doporučili lidem, kteří chtějí i v chladných měsících zůstat aktivní venku?
Dobrý termo outfit a nepromokavou obuv. 🙂 Běh je pro mě ideální aktivitou, která nezabere moc času a udrží mě v kondici i během zimy.
Listopad bývá pro mnohé stresujícím obdobím, jelikož se blíží svátky. Jak se stravou a životním stylem můžeme vyhnout stresu nebo jej alespoň zmírnit?
Základem je disciplína ve stravování a tréninku. To znamená, že si stanovím plán a dodržuji ho. Pokud mám disciplínu, jsem v menším stresu, což zajišťuje tělu větší pohodu.
Co byste doporučila ženám, které se cítí vyčerpané a nemají energii ani čas na sebe, zejména během rušného období, jako je listopad a blížící se svátky?
Doporučuji minimalizovat čas strávený na sociálních sítích a mít i během nejtěžších dnů alespoň 30 minut na aktivní trénink – ať už venku nebo doma – s oblíbeným playlistem. Skvělým řešením jsou také smoothie dny, které jsou plné enzymů, vitamínů a minerálů v pravidelných 5 porcích. Tím posílíte imunitu, eliminujete stres a usnadníte si stravování. Mně vždy pomůže rawlicious.bio.
Existuje spojitost mezi naší náladou a tím, co konzumujeme? Pokud ano, jak můžeme stravou zlepšit naši mentální pohodu?
Určitě ano. Odpovědí je střevní mikrobiom. Pokud konzumujeme potraviny, které podporují růst prospěšných bakterií ve střevech, budeme mít efektivnější metabolismus a vyšší koncentraci hormonů štěstí. Jíme-li nepravidelně a saháme po nevhodných náhradách, podporujeme nevhodný poměr střevních bakterií, což může vést k negativnímu myšlení či dokonce k depresím.
Jak se vyrovnat s výčitkami, které někdy přicházejí po konzumaci „nezdravého“ jídla?
Je normální selhat, jsme lidé, ne stroje. Vždy klientům vysvětluji, že jak z jednoho dobrého jídla nezhubneme, tak ani z jednoho nezdravého jídla nepřibereme. Chutě na nezdravé pokrmy zvyknou mít lidé, kteří jsou v nutriční podvýživě, ale pokud je jídelníček vyvážený, tyto chutě se postupně vytrácejí.
Jak by měla vypadat strava, která podporuje optimální funkci mozku a dobrou koncentraci?
Strava, která podporuje mozkovou činnost a koncentraci, by měla být bohatá na vlákninu – ideálně kolem 30 g denně. Mezi zdroje vlákniny patří ovesné otruby, chia semínka, psyllium a cereální výrobky. Nezapomínejme ani na dostatečný pitný režim – doporučuje se 0,4 dcl na 10 kg tělesné hmotnosti. Důležitou součástí stravy by mělo být také čerstvé ovoce, které bychom měli konzumovat alespoň ve dvou denních jídlech, ideálně v kombinaci s namočenými ořechy. Například svačina může obsahovat: 150 g ovoce a 10 g ořechů. Svačina může tvořit 200 g mrkve s kedlubnou a 50 g hummusu.
Které zlozvyky ve stravování nejvíce poškozují naše zuby a jak se jim vyhnout?
Mezi zlozvyky, které škodí našim zubům, patří kouření, pití kávy, černých čajů a častá konzumace mléčných výrobků. Tyto potraviny mají kyselý charakter a tělo musí odbourávat vápník ze zubů, aby tuto kyselost neutralizovalo. Vyhýbání se těmto potravinám a nápojům může pomoci chránit zuby.
Jaký vliv má strava na vznik a zhoršování akné? Které potraviny mohou zhoršit stav pleti?
Stav naší pokožky, a tedy i akné, úzce souvisí se střevním mikrobiomem. Pokud konzumujeme více rafinovaného cukru a sladkostí, podporujeme růst kvasinek ve střevech, což může vést k tvorbě akné.
Je nějaký mýtus o výživě, který byste chtěli vyvrátit nebo něco, co byste chtěli zdůraznit?
Je mnoho mýtů, které bych ráda vyvrátila, ale jeden z nejrozšířenějších se týká nadměrné konzumace proteinů. Tento trend může mít na zdraví člověka negativní dopad. Je důležité vědět, jaké jsou vaše biochemické údaje a zásoby, jaký metabolický typ máte, kolik proteinů ze stravy dokážete skutečně využít a z jakého množství už začínáte přibírat tuk. Příjem proteinů by měl být limitován na množství beztukové tělesné hmoty, nikoli celkové hmotnosti, protože tuk a voda v těle proteiny nepotřebují. Optimum je přibližně 0,8 – 1,2 g na kilogram aktivní svalové hmoty (tuto hodnotu lze zjistit například pomocí měření na přístrojích Tanita nebo InBody).
Co pro vás osobně znamená vyvážený životní styl a jak jej dosahujete?
Pro mě je to neustálé hledání rovnováhy mezi výkonem, výživou a relaxem. Dosahuji toho kombinací běhu, jízdy na kole, cvičení ve fitku a návštěvou sauny – a samozřejmě smoothie v ruce nesmí chybět! 🙂
Jak vnímáte roli výživy v prevenci chronických onemocnění? Může být strava opravdu klíčovým faktorem v tomto směru?
Jednoznačně ano. Špatná strava podporuje záněty v těle, zatímco správná strava působí protizánětlivě. Často říkám, že nadváha a obezita mají jednu nevýhodu – nebolí. A právě proto jim lidé často nevěnují pozornost. Kdybychom věnovali více energie prevenci, vyhnuli bychom se mnoha onemocněním.
Jaké jsou vaše top 3 rady pro lidi, kteří chtějí začít se zdravějším životním stylem, ale nevědí jak?
Na základě mých zkušeností bych poradila toto:
1. Nesledovat obecné rady nebo návody, které fungují vaší kamarádce, ale najít personalizovaný přístup odborníka. Odborník by neměl jen dobře vypadat, ale také rozumět tomu, co dělá.
2. Trpělivost je klíčová. Chcete-li změnit návyky, které máte desetiletí, nemůžete očekávat výsledky za dva týdny. Dávejte si reálné a postupné cíle.
3. Nebojte se malých kroků – důležité je postupovat pomalu, ale vytrvale.
Která životní lekce vás naučila nejvíce o významu zdraví a péče o sebe? Jak ji aplikujete v praxi?
K této lekci mě přivedlo zranění kolene v mladém věku, kdy jsem denně trénovala basketbal na základní škole. Tehdy nikdo nevěnoval pozornost tomu, jak by se měly stravovat sportující děti, aby se předešlo zraněním. Tento zážitek mě motivoval studovat biochemii výživy na fakultě chemické a potravinářské technologie, abych své poznatky a zkušenosti mohla později šířit dál.
Jaké je vaše „guilty pleasure“ jídlo?
Přemýšlím, ale upřímně, nemám jedno konkrétní. Když mám na něco chuť, dám tělu to, co si žádá, a není to vždy jedno specifické jídlo. Jelikož však pravidelně trénuji, moje tělo si častěji žádá sladká jídla, ale ta volím ve zdravějších verzích, jako jsou špaldové palačinky, chia pudink, domácí špaldové bublaniny, ovocné crumble nebo bio čokoláda. A opravdu mi to chutná! 🙂
Veronika Hanáková je živým důkazem toho, že strava a zdravý životní styl mohou výrazně ovlivnit nejen naše fyzické, ale také mentální zdraví. Její cenné rady nám připomínají, že i během chladných a stresujících měsíců můžeme zůstat aktivní, zdraví a spokojení. Stačí jen upravit některé každodenní návyky, naslouchat svému tělu a dbát na rovnováhu v životě.
Více zjistíte na jejím Instagramu @veronika_nutriexpert.
Palačinky s jablečnou náplní
Představte si vůni jemných palačinek, které se na talíři spojují...
Zjistit víceJak si vyrobit papírového ježka? – video
Vyrobte si s dětmi jednoduchého ježka, který vám rozjasní podzim. ...
Zjistit víceJak si co nejvíc užít vánoční trhy?
Vánoční trhy jsou jednou z nejkrásnějších a nejmagičtějších součástí adventního...
Zjistit více