Přílišná čistota –⁠ záruka choroby?

Ve snaze vyhnout se koronaviru je spotřeba mýdla, dezinfekčních a jiných čisticích přípravků větší a rychlejší oproti období před pandemií. Jak už však na sociálních sítích bývá dobrým zvykem, objevilo se několik spekulací, že všechno to umývání a dezinfekce rukou, které provádíme, může oslabit náš imunitní systém.

Tímto článkem samozřejmě nikoho nechceme povzbuzovat k tomu, aby omezil svoje hygienické návyky a přestal doma uklízet. Stále platí, že udržování čistých rukou a svého okolí je jedním z nejlepších způsobů, jak se chránit před onemocněním. Ale všechno má své „ale“.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Co říkají výzkumy?

Je fantastické, jakými pokroky prošlo lidstvo, co se týče vývoje vakcín a antibiotik. Radikálně se snížil počet a závažnost infekcí. Zvlášť v západním světě je dnes smrt kvůli mikrobiální infekci vzácná událost, což se projevilo i na průměrné délce života – od roku 1915 se prodloužila o 30 let. Avšak mince má dvě strany.

Nedávné studie ukazují, že s hygienou bychom to neměli přehánět. Přílišná čistota může připravit kůži o schopnost regenerace a hojení. Dokonce se mohou projevit alergie či astma.

 

Například jedna studie prováděná na University of British Columbia a University of Calgary potvrdila, že u tříměsíčních dětí, kterým ve střevech žijí všechny čtyři známé druhy střevních bakterií (Faecalibacterium, Lachnospira, Veillonella a Rothia – tzv. FLVR), je pravděpodobnost, že budou mít astma, o mnoho nižší než u dětí s absencí nebo nedostatkem některé z FLVR bakterií. Z několika podobných studií tedy vyplývá, že děti by měly být konfrontovány s „obyvateli mikrosvěta“ už v útlém věku.

Doporučení odborníků ohledně zdraví dětské pokožky se v posledních letech též zásadně mění. Každodenní koupání nemusí děťátku vůbec pomoci, spíše naopak. Smývá se mu tak jakýsi ochranný „filtr“, který právě ti nejmenší ještě jistý čas po porodu potřebují. K narušení ochranné funkce kožního mikrobiomu dochází vlivem přílišné hygieny spojené s používáním agresivních mýdel a šamponů. Správná funkce mikrobiomu je u dětí nezbytná k vybudování silného imunitního systému.

Z extrému do extrému aneb co je to myzofobie

Lidé, kteří podléhají představě, že jsou obklopeni zákeřnými a agresivními mikroby, je čím dál více. Neustálé drhnutí rukou, umývání vlasů a celého těla, uklízení, utírání a dezinfikování se snahou zmírnit svou úzkost a získat kontrolu nad svým okolím hraničí s poruchou, která se nazývá myzofobie. Jde o chorobný strach z nečistoty a špíny, který je nutné diagnostikovat a léčit, jinak může vést k úplné sociální izolaci a dalším závažným zdravotním následkům. Mezi některé známé osobnosti, které mají (anebo měly) myzofobii, patří Nikola Tesla, Howard Hughes, Cameron Diaz, Howie Mandel, Saddam Hussein či Donald Trump.

 

See more articles in this category hygiena čistota domácnosť
Další články

Jak na sladění pracovního, školního rozvrhu a kroužků? Zde jsou naše tipy

S příchodem nového školního roku přicházejí i výzvy, které rodiče...

Zjistit více

Jak si vyrobit zvířátka z toaletní role? – video

Nevíte, co dělat s dětmi v tomto podzimním počasí? Co...

Zjistit více

Jak si vyrobit klíčenku se jménem? – video

Hurá, škola volá! Co takhle si s dětmi vytvořit praktickou...

Zjistit více