Nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při úklidu
Chyby. Děláme je asi všichni bez ohledu na to, o jaké oblasti mluvíme. Dělat chyby je lidské, ale ty při úklidu umíme dokonce eliminovat a zajistit tak, aby se do budoucna neopakovaly. Které patří mezi ty nejčastější?
Někdo se narodil jako milovník úklidu, jiný se pokaždé přemáhá, aby vůbec povysával. Úklid ale patří k běžnému životu, a pokud se chceme doma cítit co nejlépe, měli bychom se o to patřičně přičinit. I při největší snaze a preciznosti se může stát, že děláme takzvané chyby při úklidu a ani o nich nevíme. A proč o nich vůbec píšeme? Právě tyto chyby mohou zapříčinit, že uklízíme úplně zbytečně a konečný výsledek je absolutně neefektivní. Podívejme se na některé z nich:
-
Nebezpečná plíseň
Černá plíseň v koupelně trápí jednou za čas asi každou domácnost. Láká k vydrhnutí, ale pozor! Při jejím čištění se může dostat do vzduchu a způsobit vám i dýchací problémy. Na její vyčištění je nejideálnější přípravek s bělidlem, který nastříkáte přímo na plíseň a necháte působit 30 minut. Po celou dobu místnost větrejte a poté místo jednoduše opláchněte teplou vodou.
-
Kuchyňské hubky
Toto je alfa a omega každé kuchyně. Kuchyňská hubka se často povaluje jen tak v mokrém umyvadle, a proto nestihne nikdy ani pořádně uschnout. Přesně toto je prostor pro množení bakterií. Díky teplu a vlhku se bakterie v hubce množí a my ji přitom opakovaně používáme na mytí nádobí. Nezapomínejme, že hubku musíme pravidelně měnit, záleží na frekvenci jejího používání. Ale aby vám vydržela o něco déle, určitě ji odkládejte na vrchní část umyvadla, aby stihla pokaždé uschnout.
-
I hadry si zaslouží čistotu
Hadříky z mikrovlákna na okna, jemné hadříky na nábytek nebo mop na podlahu poslouží vždy, kdy je potřebujeme. Ale kdy jsme je naposledy vyčistili? Při nejbližším úklidu si udělejme poznámku, že všechny hadříky na úklid opereme a mop pořádně umyjeme. I úklid se tak stane jednodušším a hlavně hygieničtějším.
-
Co bylo dřív?
Utřít nejdřív prach a až potom podlahu, nebo naopak?! Každý z nás by na toto dilema měl asi jiný názor. Důležité při úklidu je jít svrchu dolů. To znamená, že nejdřív byste měli utřít vrchní skříňky a pokračovat na ty dolní, nakonec povysávat a umýt podlahu. Tato posloupnost má svoji logiku, když nechceme rozvířit prach, ale zároveň chceme být co nejefektivnější.
-
Všechno chce čas
A to platí nejen v životě, ale i pro některé přípravky, které aplikujeme na vanu, toaletu nebo kuchyňský dřez. Je důležité, abychom přípravky s obsahem chlóru (bělidla) nechali působit i 30 minut, protože jen tak se důkladně zbavíme plísní. Stejný princip platí při čištění grilu či kuchyňské trouby od mastnoty nebo ucpaného potrubí konkrétním přípravkem. Jen až po určité době se může skutečně začít chemická reakce a následný rozklad špíny. Pokud si nejste jistí, vždy si přečtěte návod na použití uváděný většinou na zadní straně přípravku.
Palačinky s jablečnou náplní
Představte si vůni jemných palačinek, které se na talíři spojují...
Zjistit víceJak si vyrobit papírového ježka? – video
Vyrobte si s dětmi jednoduchého ježka, který vám rozjasní podzim. ...
Zjistit víceJak si co nejvíc užít vánoční trhy?
Vánoční trhy jsou jednou z nejkrásnějších a nejmagičtějších součástí adventního...
Zjistit více