Kam opravdu patří obaly od vajíček, toaletní ruličky nebo špinavé kelímky?

Se stále větším důrazem na recyklaci se častěji objevují i otázky spojené s některými typy odpadů. Kam opravdu patří obaly od vajíček nebo toaletní ruličky? A co s mytím kelímků od jogurtů – je opravdu nezbytné, nebo jde o přežitek?

Obaly od vajíček a toaletní ruličky

Asi největším zdrojem omylů a zmatených informací jsou ty týkající se recyklace obalů od vajíček a toaletních ruliček. Někdo je třídí spolu s jinými papíry do modrého kontejneru, jiný zarytě tvrdí, že tam nepatří a mohou se dát jedině do černého komunálu, zatímco další je předhazují žížalám v kompostéru. Tak jak teda?

Pravda je taková, že dřív se obaly od vajec a ruličky z papíru opravdu netřídily, když jsou vyrobené z předtím recyklovaného papíru nižší kvality. Před několika lety sa ale změnily zákony a už i takové papírové výrobky patří do tříděného, tedy modrého kontejneru. Stačí, když nejsou mokré nebo mastné, a i když se nedají znovu použít, z modrého kontejneru se stále dají energeticky zhodnotit – na rozdíl od komunálního odpadu.

Kelímky od jogurtů a etikety

Další velký zdroj sporů v udržitelné domácnosti. Opravdu je potřeba prázdné kelímky od jogurtů před vyhozením do koše na plasty umývat? Odpověď je jednoduchá – ne. A co etikety z plastových PET lahví? Musíme je před vyhozením odstraňovat? I zde platí stejně jasná a pohodlná odpověď. Ne.

Plastové obaly ať už od jídla, nebo kosmetiky umývat nemusíte. Stejně tak není potřeba z lahví strhávat etikety ani uzávěry a rovněž není nutné z dopisních obálek putujících do koše na papír oddělovat plastové okénko. O všechny tyto kroky bude postaráno při recyklaci – úkolem každé domácnosti je v první řadě nahrubo roztřídit jednotlivé typy odpadků, ne je důsledně zpracovat nebo poumývat.

Co nepatří do modrého kontejneru? 

Častým dilematem a zdrojem mini konfliktů je i to, co všechno nepatří do nádoby na papírový odpad. Seznam je dlouhý a pro zjednodušení se dá říct, že do modrého kontejneru nepatří všechno to, co sice má papírový základ, ale odlišnou formu nebo zpracování. Konkrétně teda tvrdé vazby knih, kopíráky, pokladní bločky, použité plenky, tetrapaky nebo papíry znečištěné jinými látkami, jako je olej nebo ropa.

Domácí třídění je záslužnou činností, kterou pomáháte všem okolo sebe. Skutečnost, že s některými předměty a materiály je to komplikovanější, by vás určitě neměla odradit. Při usilovném třídění si na zacházení s nimi zvyknete, a kde bude třeba, si v v případě pochyb informace dohledáte. Ale nejdůležitější krok už máte za sebou – svou domácnost jste se rozhodli posouvat udržitelnějším směrem.

Nové informace z tohoto článku vám určitě pomohou i v zábavném EKO kvízu, který jsme si pro vás připravili. Otestujte se!

Přečtěte si další články z této kategorie: eko toaletní papír eko-domácnost obaly toaletní ruličky kelímky
Další články

Palačinky s jablečnou náplní

Představte si vůni jemných palačinek, které se na talíři spojují...

Zjistit více

Jak si vyrobit papírového ježka? – video

Vyrobte si s dětmi jednoduchého ježka, který vám rozjasní podzim. ...

Zjistit více

Jak si co nejvíc užít vánoční trhy?

Vánoční trhy jsou jednou z nejkrásnějších a nejmagičtějších součástí adventního...

Zjistit více