Jak zatočit s rýmou?
Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Staré známé přísloví, které je přímo typické pro sychravé a téměř vždy zamračené počasí. Podzim je již v plném proudu a následkem toho bývá rýma nebo nachlazení, v horších případech chřipka. Existují účinná opatření, jak se jim vyhnout nebo je zahnat. A nejen o tomto se dnes dočtete…
Chladno, déšť a vítr venku, sucho a přehřáté prostory uvnitř. Vaše imunita je na nule a tělo dostává pořádně zabrat v práci, péčí o děti, o domácnost… Lepší podmínky pro vznik virových onemocnění neexistují. Ani se nenadějete, kýcháte na všechny světové strany a do nákupního košíku hážete zásoby papírových kapesníků.
Viry, vítejte!
Gratulujeme. Zřejmě jste chytli jeden z 200 virů, které způsobují nachlazení. Tyto potvůrky se šíří především vzduchem, tzv. kapénkovou cestou, ale i dotykem. Většinou se však přenášejí při dlouhodobějším kontaktu s lidmi. Je proto velmi důležité, abyste si při kýchání kryli ústa i nos kapesníkem a zamezovali tak jejich šíření do okolí. Podle lékařů propukne nachlazení do 48 hodin od nákazy, takže umíte téměř vždy přesně určit, kde jste k němu přišli. Jeho příčinou nicméně může být i klimatizace, průvan, málo pohybu…
Věděli jste, že…
… onemocnění mohou mít i psychické zázemí? Lidé prožívající stres nebo napětí bývají méně odolní vůči nachlazení. Pokud „máte něčeho po krk“, mohou se objevit bolesti v krku. Chrapotem trpí zase lidé, kteří druhým „nemají co říct“. Pokud vám nějaká osoba dlouhodobě překáží a vnitřně vás to ubíjí, začnete kýchat jako projev „drž se ode mě dál“. Rýmu dokonce mohou v některých případech způsobovat i stavy, kdy jste jednoduše smutní, protože snižují průchodnost vašich horních dýchacích cest.
Rýma je jedním z prvních příznaků nachlazení. Pokud jste zůstali jen u ní, jste šťastný člověk. Většinou po ní totiž následuje bolest v krku, bolest celého těla a když stoupne i tělesná teplota, můžete začít skloňovat slovo chřipka.
Rýma je doprovázená kýcháním. Způsobuje ho podráždění nosní sliznice vnějším podnětem, kromě zmiňovaných bacilů to může být i prach nebo pyl. Po kontaktu se sliznicí vyšle nos mozku zprávu, že se má dráždivého návštěvníka zbavit.
Tip pro vás: Plný nos a jeho neustálé čištění si často vyžádá svou daň v podobě podrážděné a zarudnuté pokožky. Na trhu naštěstí existují i takové papírové kapesníky, které jsou k tomuto citlivému místu šetrné. Například díky tomu, že obsahují výtažky z bambuckého másla.
O samotném kýchání je známo hned několik zajímavých faktů:
- Kýchnutí může dosáhnout rychlosti až 160 km/hod.
- Během spánku nekýcháte, protože stejně jako vy spí i vaše nervy.
- Způsob, jakým kýcháte, může napovědět, jaká jste osobnost. Podle americké studie z vás hlučné a agresivní kýchnutí dělá extroverta a otevřeného člověka. Naopak tichým kýchnutím se projevuje vaše plachost a potlačování emocí.
- Pokud si kýchnete, může se změnit rytmus vašeho tepu.
- I když se budete snažit sebevíc, během kýchnutí nedokážete mít otevřené oči.
- Nejdelší rekord v kýchání vytvořila Donna Griffiths z Anglie, která se trápila nepřetržitě po dobu 978 dní.
Bojovníci proti rýmě
Vraťme se ale k rýmě samotné. Pokud je způsobená prochlazením, ne alergickou reakcí, existuje několik osvědčených babiččiných receptů, které vám uleví. Med, citron a zázvor není potřeba představovat. Jsou v podstatě něco jako „povinná výbava“ v kuchyni během chladnějších dnů a při prvních projevech rýmy. My vám ale dáme i další tipy, jak se nechtěných bacilů ve vašem těle zbavit.
Maminčina polévka nejen pro duši
Kdo by odmítl dobrý kuřecí vývar jako od maminky? Ve chvíli, kdy se člověk cítí pod psa, asi nikdo. Skvělá kuřecí polévka pohladí nejen tělo, ale i duši. A pokud do ní přidáte i trochu tabasca, chilli papriček nebo protlačený česnek, polévka vás zahřeje tím správným způsobem a navíc vám uvolní hleny.
Napařujte se
Ucpanému nosu uleví také inhalace. Nalijte si do hrnce vroucí vodu, přehoďte přes hlavu utěrku, dýchejte nosem a vydechujte ústy. Pokud chcete účinek inhalace umocnit, přidejte do vody mořskou sůl nebo pár kapek eukalyptového oleje. Zázraky dělá také echinacea.
Odpočinek nadevše
Nic tělu neprospěje více než oddych. Vypněte telefon, odpojte se od sociálních sítí a schovejte se pod deku. Zapomínat byste neměli ani na pitný režim, horkým zázvorovým čajem jistě nic nezkazíte.
Když jen česnek nestačí
Do boje proti rýmě můžete nasadit i další aromatický lék – cibuli. A to hned na několik způsobů. Můžete ji nakrájet a vdechovat, až dokud vás nerozpláče. Cibulový sirup (cibule s medem) vám zase pomůže potlačit kašel. Babička by vám jistě poradila nacpat si ji do bavlněných nebo vlněných ponožek a nechat působit po celou noc. A pokud se vám nic z nabízených možností nezamlouvá, doporučujeme vám uvařit si cibulovou polévku.
Léčivá síla bylinek
Naše Matka Země nám nabízí celou plejádu pomocníků z lůna přírody, které jsou přínosem během léčby nachlazení. Máta, meduňka, bez, jitrocel, echinacea, šalvěj, heřmánek, fenykl, … Bylinky proti rýmě jsou velmi lehce dostupné ať už v lékárně, nebo ve vašich zahrádkách.
Alternativní metody
Na závěr vás možná trochu překvapíme. V boji proti rýmě a nachlazení je zvykem používat i více netradičnějších způsobů. Při prvních příznacích rýmy například vdechujte nosem práškový vitamín C. Na bakterie působí téměř okamžitě, smířit se musíte už jen se štípáním nosní sliznice. Kromě toho funguje jako prevence i pravidelné milování se. Lidé, kteří se milují alespoň jednou týdně, mají vyšší hodnotu molekul, které jsou nápomocné při ochraně sliznice před choroboplodnými zárodky.
Virů se zbavíte i díky fénu. Ano, dobře čtete. Průzkum ve Velké Británii totiž ukázal, že lidé, kteří dýchali teplý vzduch, měli o polovinu méně příznaků rýmy než ti, kteří dýchali vzduch pokojové teploty. 20 minut na středním stupni údajně udělá své. A ani akupresura nemusí být na zahození během léčby rýmy. Zkuste zatlačit na koutky obou očí a přidat můžete i dva prsty na místo, kde se nosní dírky setkávají s horním rtem. Pro zastánce této metody je akupresura skvělý způsob, jak se zbavit nejen ucpaného nosu.
Internet je plný osvědčených tipů na potlačení rýmy a nachlazení. Pravdou ale je, že každý z nás je jedinečný a na každého z nás může účinkovat něco jiného. Pevně ovšem věříme, že tipy z našeho článku nebudete muset testovat, neboť se vám nemoci budou obloukem vyhýbat. 🙂
Máte doma prvňáčka? Víte, co všechno potřebuje na začátek školního roku?
První školní den není pro nikoho jednoduchý. A teď máme...
Zjistit víceVykašlat se na pořádek aneb Kam na výlet?
Možná to znáte i vy. Ráno vstanete, jdete do práce,...
Zjistit víceSlzy smutku i štěstí
Každé nově narozené miminko započne svůj život pronikavým pláčem. V...
Zjistit víceUbrousková technika krok za krokem
Ubrousková technika, resp. dekupáž je ideálním zpestřením času na dlouhé...
Zjistit více