Hygiena našich čtyřnohých přátel
Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. Oddaně na vás bude čekat, pokaždé se těší na to, až se vrátíte domů, a stěžovat si mu můžete, jak chcete, nikdy vám nebude oponovat. Možná, že nebereme pejska venčit my, ale on bere nás. Abychom se na chvíli prošli a vyvětrali hlavy od každodenních ruchů života. A takovýto přítel si přece zaslouží naši péči i v podobě hygieny.
Koupání
Je rozdíl, jestli máte pejska na dvoře, nebo v bytě. Pes, který žije na dvoře, potřebuje koupání tak 3- až 4krát ročně, ten v bytě zase každé 2 měsíce. Předtím se ujistěte, jestli máte správný šampón na konkrétní typ srsti a jestli není po expiraci. Při koupání dávejte pozor na základní věc, aby pejskovi nenatekla voda do uší a očí. Uši můžete chránit například vatovými tampony a oči mu zakryjte vlastní dlaní. Pejska vždy sprchujte od hlavy až po ocas, přitom si dejte záležet, aby se voda dostala opravdu až ke kůži. Po koupání má pejsek nutnou potřebu se otřást, proto mu můžete ve vaně zatáhnout závěs a počkat, až tak učiní. Přiložením utěrky ho jemně osušte a stejně tak můžete použít fén s příjemnou teplotou. Pokud má pejsek kožní problémy, určitě koupání a výběr šamponu konzultujte s veterinářem.
Kartáčování
Stejně tak platí, že bytoví městští psi si žádají častější kartáčování než ti na rodinném dvoře. Krátkosrstá plemena kartáčujeme asi jednou za týden, dlouhosrstá co nejčastěji, nejlépe každý den. Kartáčování zvyšuje lesk a kvalitu srsti. Doba línání může jít někdy pěkně na nervy, kdy máte pocit, že chlupy jsou snad i ve vaší kávě, pravidelným vyčesáváním ale minimalizujete poletování chlupů ve vzduchu. Pejska vyčesávejte od hlavy až po ocas, nezapomeňte na břicho a tlapky. Pokud je kartáčování problém a pejsek se vrtí, můžete použít kondicionér na lehčí rozčesávání chlupů.
Zubní hygiena
I pejskové mívají zubní kámen, který jim způsobuje obnažení kořenů zubů a infekci dásní. Pro čtyřnohé mazlíčky existují speciální přípravky na čištění zubů, ale pomoct si můžete i roztokem sody bikarbony, brusnou pastou nebo polovinou citronu. Občas může být problém s čištěním zubů, hlavně když na to není pejsek zvyklý od mala. Snažte se být proto efektivní a rychlí, věnujte se vnější i vnitřní straně zubů.
Drápky
Toto je asi nejchoulostivější část péče o pejska. Mnoho majitelů psů tuto činnost nechává na veterinářích nebo salonech. Používejte ale vždy speciální nůžky na stříhání drápků a snažte se drápek odstřihnout, ne zlomit. Živá, růžová část drápku se nikdy nestříhá. Pokud tak učiníte, pejsek pocítí bolest a drápek začne i krvácet. Stříhání drápků potřebují hlavně bytoví městští psi, ti u rodinného domu si je většinou obrousí o beton a různé jiné povrchy, takže se může stát, že stříhání vůbec nebudou potřebovat.
Na běžné utírání mokré srsti a tlapek například po venčení můžete použít i naše utěrky Harmony Pet Expert. Dvouvrstvé utěrky napuštěné neutralizační složkou eliminují pachy, což oceníte hlavně u bytových pejsků. Stejně tak je můžete použít jako podložku na ležení po koupání nebo k vysušení zbytků moči z podlahy.
Palačinky s jablečnou náplní
Představte si vůni jemných palačinek, které se na talíři spojují...
Zjistit víceJak si vyrobit papírového ježka? – video
Vyrobte si s dětmi jednoduchého ježka, který vám rozjasní podzim. ...
Zjistit víceJak si co nejvíc užít vánoční trhy?
Vánoční trhy jsou jednou z nejkrásnějších a nejmagičtějších součástí adventního...
Zjistit více