Ekopředsevzetí: Jak žít v novém roce udržitelněji

Chtěli byste žít ekologicky, ale nevíte, jak na to? Připravili jsme pro vás 12 ekopředsevzetí, která můžete plnit během celého roku a po malých krůčcích tak odebírat zátěž z přírody.

Leden: Nenakupujte zbytečně

Povánoční výprodeje na nás křičí ze všech stran a je těžké jim odolat. Vyhněte se impulzivním nákupům a kupujte jen to, co opravdu potřebujete. Vždyť skoro všechno, co si koupíme, jednou skončí v odpadu.

Únor: Dopřejte si jeden veganský den týdně

Vzdát se na jeden den v týdnu živočišných výrobků není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Ušetříte značné množství skleníkových plynů, hlavně metanu, který vzniká při chovu zvířat, a zároveň si zpestříte svůj jídelníček a dodáte tělu potřebné vitamíny.

Březen: Nakupujte s vlastní taškou

Je známo, že plastové tašky neprospívají klimatu a špatně se recyklují. To v jisté míře platí i pro ty papírové, na jejichž výrobu je potřeba zpracovat dřevo, což přispívá k odlesňování. Proto nezapomeňte mít u sebe plátěnou tašku, kterou můžete opakovaně použít a nezatěžujete tak přírodu.

Duben: Vypěstujte si vlastní zeleninu

Jaro je nejlepším obdobím pro začátek pěstování vlastní zeleniny. Na rozdíl od zeleniny z obchodu víte, co všechno se u jejího pěstování použilo, díky čemuž se vyhnete zbytečným chemikáliím a ušetříte emise, jelikož zelenina k vám nemusela cestovat tisíce kilometrů. Pokud nevynikáte v pěstování, zkuste se zastavit na místních trzích nebo navštivte lokálního farmáře.

Květen: Založte si vermikompost

Kompostovat můžete i u vás doma za pomoci žížal. Vermikompost je skvělá možnost, jak naložit s biologickým odpadem. A založit si ho můžete klidně v paneláku. 

Červen: Vyhněte se balené vodě

Každý rok se spotřebuje enormní množství balené vody, přičemž jen malý počet plastových lahví putuje na recyklaci. Mnozí ani nevědí, že voda z vodovodního kohoutku je zdravější než ta balená. Tak nenechávejte svou lahev s vodou v létě doma a vezměte si ji s sebou, ať máte pitný režim stále zajištěný.

Červenec: Začněte si zapisovat nákupní seznam

Dvakrát měř, jednou řež. Toto pravidlo platí i při nákupech. Tím, že si dopředu připravíte nákupní seznam, vyhnete se impulzivnímu nakupování a ušetříte čas, peníze i přírodu.

Srpen: Pusťte se do SWAPování

Máte chuť si koupit něco nového, ale rádi byste se vyhnuli řetězcům s rychlou módou? Uspořádejte nebo navštivte SWAP a vyměňte oblečení, které nenosíte, za nové kousky, které oživí váš šatník.

Září: Navštivte bezobalový obchod

Pokud se vám doma povaluje velké množství sklenic, nevyhazujte je. Sepište si seznam, navštivte bezobalový obchod a nakupte zásoby tam. Přírodě tak ulevíte od plastových obalů.

Říjen: Dopřejte si kávičku do vlastního

Vlastní keepcup je dalším jednoduchým způsobem, jak předejít zbytečné tvorbě odpadu. Dnes už seženete i skládací keepcup, který se vám vleze bezpečně i do kapsy.

Listopad: Využívejte veřejnou dopravu

Pokud nepotřebujete cestovat autem, využívejte veřejnou dopravu. Snížíte tím počet aut na cestách, předejdete kolonám, parkování nebude žádný problém a snížíte i uhlíkovou stopu.

Prosinec: Nechte se inspirovat

Povězte svým přátelům a blízkým o udržitelnějším způsobu života nebo jim pod stromeček kupte něco, co je inspiruje k prvním krokům, díky kterým sejmou část zátěže z přírody i oni.

Přečtěte si další články z této kategorie: tipy kompost eko zelenina ekopředsevzetí nový rok udržetelnost nakupovaní vegan
Další články

Palačinky s jablečnou náplní

Představte si vůni jemných palačinek, které se na talíři spojují...

Zjistit více

Jak si vyrobit papírového ježka? – video

Vyrobte si s dětmi jednoduchého ježka, který vám rozjasní podzim. ...

Zjistit více

Jak si co nejvíc užít vánoční trhy?

Vánoční trhy jsou jednou z nejkrásnějších a nejmagičtějších součástí adventního...

Zjistit více