Čtení knih na záchodě. Ano, nebo ne?
Ne nadarmo se říká, že kniha může být nejlepším přítelem člověka. Je tak praktická, že ji můžete brát stále s sebou a otevřít ji během cestování veřejnou dopravou, v čekárně u lékaře, na lavičce v parku nebo u chutné kávy. Přece jen ale existuje jedno místo, kde je její přítomnost diskutabilní.
Podle výzkumu přečte za rok 78 % obyvatel ČR alespoň jednu knihu a každý obyvatel starší 15 let za rok přečte v průměru téměř 13 knih. V domácích knihovnách je v průměru 253 knih. Slušná čísla, co říkáte? Není se ale čemu divit. Vždyť čtení jako takové má desítky nezpochybnitelných výhod. Tak se podívejme alespoň na několik z nich.
Důvody, kvůli kterým číst knihy…
1. Snižují stres
Na zahnání nepříjemných myšlenek, ať už kvůli práci nebo vztahům, je nejlepším lékem příběh. Ponoření se do poutavého děje stabilizuje váš tlak a dá pauzu psychickému vypětí.
2. Rozšiřují slovní zásobu
Především osobám s povoláním, které se živí slovem, se doporučuje pravidelně číst. Platí to jak pro psané, tak i mluvené slovo. Čím častěji čtete, tím více slovíček a synonym se na vás „nalepí”. A možná si to ani neuvědomujete, ale osvojujete si tak i gramatická pravidla.
3. Trénují vaši paměť
Knihy vás donutí více přemýšlet. Zatímco při koukání na film si děj málokdy stopnete, během čtení se pozastavíte, vrátíte se k nějaké pasáži znovu, zamyslíte se nad ní.
4. Zlepšuje improvizaci
Představivost je asi nejsilnější zbraní knih. Bývá jedním z důvodů, proč mnozí čtenáři upřednostní knihu před zfilmovanou adaptací daného příběhu. Chtějí si totiž v hlavě vytvořit svůj vlastní a unikátní obrázek toho, jak děj probíhá. Ne ten, co se promítá na filmovém plátně.
5. Zdokonalují vaši koncentraci
Čtením knih se uzavřete před vnějším světem. Posilujete svou soustředěnost a pozornost.
Čtení na toaletě bylo oblíbené už v minulosti
Někdo si doma zařídí malý čtenářský koutek s křeslem, jinému stačí gauč nebo postel. V dnešní době si mnoho lidí pořídí i elektronickou čtečku knih a nosí tak s sebou celou knihovnu. A někteří si berou svou literaturu i tam, kam by zřejmě neměli. Na toaletu.
S tímto zlozvykem začali už starověcí Římané. V jejich veřejných lázních měli k dispozici knihovny se svitky, které mohli číst, kdykoli to na ně přišlo. Během kolonizace si Američané brali s sebou i noviny, které po dočtení většinou použili jako toaletní papír.
Podle nedávných amerických průzkumů čte 63 % lidí na toaletě knihy, časopisy a noviny, ale až 75 % si s sebou vezme telefon. Muži sahají nejčastěji po erotických magazínech, sportovních zprávách a detektivkách, jejich něžnější polovičky volí raději časopisy o designu, bulvár, módu a romantické povídky. A 24 % tázaných tvrdí, že nechodí na toaletu bez jakéhokoliv materiálu na čtení.
Bakterie, samé bakterie…
Samotná logika nám říká, že toaleta, nebo koupelna s toaletou, není velmi sterilní místnost. Můžete ji udržovat pravidelně čistou a dodržovat hygienické návyky. Ale malí paraziti si i tak vždy najdou cestičku na svá oblíbená místa.
Co říkají výzkumy?
Podle vědců z medicínského centra Kolumbijské univerzity způsobuje čtení na toaletě šíření nemocí. Stane se to za předpokladu, kdy škodlivé mikroorganismy sednou právě na knihu a člověk, co s ní přijde do kontaktu, má oslabenou imunitu. Další studie z roku 2009 říká, že dlouhé vysedávání na toaletě, například během čtení knih, může způsobit hemoroidy.
Další důvody, proč nechat knihy přede dveřmi toalety
Půjčujete si knihy z knihovny? Dost dobrý důvod k tomu, abyste je nespojovali se svou „privátní” chvilkou. Kdoví, kolik lidí je po vás ještě ochytá…
Také je vhodné zamyslet se nad tím, kde všude vlastně s knihou z toalety chodíte. Bakterie si z ní totiž nosíte všude s sebou. Například i do postele. A pokud patříte k těm, kteří během čtení usínají, asi se i vám už nejednou stalo, že vám kniha přistála po zadřímání na tváři. V případě, že jako záložku používáte útržek toaletního papíru, položte si otázku: dali jste ho do knihy až poté, co jste si umyli ruce, nebo ještě během sezení na toaletě? Asi spíše ta druhá možnost. Hygienické to ale není, to si asi ani nemusíme říkat.
Čtení není krátkodobá záležitost. Máte-li proto toaletu spojenou s koupelnou a více členů v domácnosti, nezdržujte je čekáním v řadě.
Schovávat se na záchodě před svými dětmi, možná i s dobrou knihou, je důvěrně známé téměř každé mamince. I když už máte děti samostatnější, neriskujte to a nenechávejte je bez dozoru. Vyhnete se tak úrazům, které se nejčastěji stávají právě v domácnostech.
Rádi bychom vám poradili, abyste si na toaletě poslechli raději audioknihu ve smartphonu nebo prohlédli časopis. Pravda je ale taková, že bakterie si své nové působiště nevybírají. Na telefonu jich máte dokonce mnohem víc, jelikož ho nosíte všude s sebou.
Tip pro vás:
Pokud chcete mít opravdu originální toaletu, zkuste vytapetovat stěny. Použít na to můžete stránky knih, sbírku básní, krátké příběhy, noviny nebo časopisy. Počítejte však s tím, že se takové stěny nebudou čistit tak lehce jako ty z keramického obkladu.
Na závěr pro vás máme skutečnou lahůdku. Až 66 % Američanů pokládá měsíc červen za Národní měsíc čtení na toaletě. Ano, i takový je. Obchodníci s knihami toto období umějí efektivně využít a nabízejí svým zákazníkům různé slevy, soutěže a výprodeje svých knižních kousků.
Titulní obrázek: Debbie Tea, Unsplash
Palačinky s jablečnou náplní
Představte si vůni jemných palačinek, které se na talíři spojují...
Zjistit víceJak si vyrobit papírového ježka? – video
Vyrobte si s dětmi jednoduchého ježka, který vám rozjasní podzim. ...
Zjistit víceJak si co nejvíc užít vánoční trhy?
Vánoční trhy jsou jednou z nejkrásnějších a nejmagičtějších součástí adventního...
Zjistit více