Bylinky – chutná a užitečná dekorace
Bylinky v kuchyni jsou chutnou i užitečnou dekorací. Vždyť co je lepšího než sáhnout po čerstvé pažitce nebo bazalce? Podívejte se s námi, které z nich by neměly chybět na vašem parapetu.
Pro začátečníky
Řeřichu zvládne vypěstovat i největší amatér. Tato jednoletá bylinka roste rychle, už týden od vysetí si jejími lístky můžete posypat chléb s máslem. Řeřicha je vhodná i do pomazánek, na ochucení omelety nebo bramborové kaše a je doslova nabitá zdravím – vitaminem C, železem, vápníkem, draslíkem i hořčíkem.
Pro milovníky středomořské kuchyně
Čerstvé lístky bazalky jsou neodmyslitelnou součástí omáček na těstoviny a zeleninových salátů. Podávejte ji vždy až do hotových jídel. Květináč s bazalkou byste měli rozhodně umístit na okenní parapet, nevoní totiž mouchám – odpuzuje je.
Pro zapomnětlivé
Pokud občas zapomenete na zalévání květin, máta je pro vás ideální bylinkou. Umí přežít i v nehostinných podmínkách. Její lístky využijete v nápojích i pokrmech. Zkuste ji přidat do salátu nebo k masu. Kromě toho si z ní můžete vyrobit i ústní vodu.
Pro ty, co často vaří čínu
Pažítka je díky svému intenzivnímu aroma používaná na dochucování omáček čínské kuchyně, možná i proto dostala přívlastek čínská pažitka. Kromě toho je tato bylinka ideální na chléb. Tělu dodá vitamín C i B2. Při jejím pěstování je potřeba si dát pozor na zalévání – rychle vysychá a má ráda odstátou vodu.
Pro kuchaře s citlivým nosem
Vzhledem k tomu, že tymián je jednou z chuťově nejvýraznějších bylinek, je určený kuchařům s citlivým nosem. Do jídla je ho potřeba přidat už v začátku vaření, aby plně rozvinul svou kořeněnou chuť a aroma. Hodí se do polévek, omáček, k rybám, zvěřině i drůbežímu. Působí proti zánětům zažívacího ústrojí.
Pro romantické duše
Rozmarýn byl symbolem lásky už v antické době. I v naší zemi kdysi jeho darování znamenalo vyjádření touhy po milovaném člověku. Svým vzhledem (a někomu i vůní) připomíná malý jehličnan. Využijete ho u přípravy ryb nebo jehněčího masa. Podporuje prokrvení těla a pomáhá i při vypadávání vlasů.
Pro ty, kdo špatně spí
Má citronovou vůni a mnoho příznivých účinků, jinak by nedostala přívlastek lékařská. Řeč je o meduňce, která se používá v léčbě nespavosti, ale i při depresích a bolestech hlavy. Kdo si z ní nechce udělat čaj, může ji využít k dochucení dezertů, v chlazených nápojích, ale i v salátech, omáčkách a džemech. Jelikož má hluboký kořenový systém, dopřejte jí vysoký květináč.
Pro pravidelné konzumenty masa
Oregano, u nás známé také jako dobromysl, je trvalkou, kterou si můžete pěstovat v květináči na slunečném místě. Výborně se hodí k dochucování masových jídel a gulášů, ale využijete ho i během přípravy domácí pizzy a omáček s rajčatovým základem. Pokud si ho chcete nasušit, ostříhejte ho dopoledne, kdy nejvíce vylučuje vonné silice.
Náš tip
Kromě toho, že jsou bylinky v kuchyni vděčnou přísadou během vaření, jsou i milou ozdobou. A to nejen v květináči, ale i sušené, pěkně pověšené na provázku a čekající na svou chvilku. A komu by nebyla ani tahle varianta dostačující, může svou domácí zelenou džungli obohatit o motivy bylinek a květů. Například na květináčích, které si ozdobíte ubrouskovou technikou a můžete tak rovnou sladit vybraný motiv z papírového ubrousku s bylinkou uvnitř. Vyhnete se tím bádání, co za bylinku to vyrazilo v neoznačeném květináči. Majitele kuchyně ve vesnickém stylu zase potěší romantické vzory bylinek a trvalek na ubrouscích s potiskem. Živé bylinky a vzorované ubrousky dodají nový rozměr i slavnostně prostřenému stolu.
Titul. foto: Suzy Hazelwood/Pexels
Vytvořte si luxusní výzdobu z papírových ubrousků
Sváteční období se pomalu vkrádá do našich domácností. Atmosféra sílí,...
Zjistit víceZatočte s viry: Ochránce imunity hledejte v přírodě
Podzim se letos velmi netrpělivě přihlásil o slovo. Léto pořádně...
Zjistit víceZískejte z levandule to nejlepší
Poslední léta zaznamenáváme jakýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkům....
Zjistit víceSlzy smutku i štěstí
Každé nově narozené miminko započne svůj život pronikavým pláčem. V...
Zjistit více