8 designů kuchyně – který je vám blízký?
Moderní kuchyně už není jen místností na vaření, do které se zavřeme a z které vyjdeme, až když je jídlo hotové. Otevřené dispozice dělají z kuchyně prostor pro celou rodinu i místo pro pozvané hosty. Který z následujících osmi designů je vašemu srdci nejbližší?
Venkovský styl
Venkovský styl v kuchyni je prakticky nesmrtelný a nepatří jen na chalupy. Hlavní slovo zde mají přírodní materiály – hlavně masivní dřevo. Jeho levnější alternativou jsou fóliovaná dvířka s dřevodekory nebo patinou, která napodobuje proces stárnutí a je k nerozeznání od skutečných dřevin. Rustikální dekory často doplňuje ozdobné frézování dvířek a množství doplňků v podobě porcelánového nádobí a rodinných artefaktů, jako jsou staré mlýnky a stylové kořenky po babičce. Ve venkovské kuchyni nechybí zrekonstruovaný příborník, velký dubový stůl a tradiční keramický obklad mezi horní a dolní řadou kuchyňských skříněk.
Industriální
Industriální styl je inspirovaný designem podkroví z 60. let minulého století, která vznikala jako přestavby nevyužívaných průmyslových objektů především v New Yorku. Kuchyně v industriálním stylu kombinuje chladnost robustních ocelových konstrukcí a rámů s teplým dřevem a kovovými detaily. Kovy mívají hlavně černou barvu, povrchy jsou matné a působí záměrně opotřebovaně. V takové kuchyni se nemusíte bát ani betonových stěn, případně betonové omítky místo klasické zástěny kuchyňské linky. Industriální vzhled podpoří záměrně odhalené konstrukční a instalační prvky, například i přiznané potrubí z odsavače par.
Minimalistický styl
V interiérech se dnes často využívá řešení, kde kuchyňský nábytek volně přechází do obývacího. V tomto případě je důležité sladit materiály na obou částech. Opticky nejlépe vyniknou v neutrálních barvách spolu s minimalistickým bezúchytkovým řešením otevírání dvířek. Postarají se o to různé push systémy nebo elektricky poháněné servo systémy. K čistým minimalistickým kuchyním patří i zabudované spotřebiče, které se dnes dají sehnat dokonce bez rukojetí, takže dokonale splynou s linií kuchyňských dvířek. Stejně tak odsavače par dokáží po vypnutí doslova zmizet pod povrchem nábytku a neruší při uceleném pohledu na prostor.
Retro styl
Retro kuchyně neznamená, že je stará. Jde spíše o hravý návrat do minulosti pro ty, kteří si zakládají na osvědčeném designu a funkčnosti. V našich končinách se pojem retro spojuje s obobím 50.–70. let minulého století. Tento designový styl charakterizují živé barvy, keramické obklady s výraznými vzory a různé barevné retro doplňky, stejně jako nádoby na potraviny a plakáty. Stylové a typicky oblé spotřebiče a kuchyňští pomocníci z vintage edicí současných značek se stanou dekorativními prvky kuchyně, takže je nemusíte schovávat do skříněk.
Hi-tech styl
Budoucnost patří hi-tech kuchyním, propojení spotřebičů a jejich vzájemné komunikaci. Věděli jste, že varná deska dnes už dokáže komunikovat s odsavačem par prostřednictvím WiFi? Digestoř se zapne sama v případě, že začnete používat varnou desku. Díky aplikacím v telefonu propojeným se spotřebiči si umíte pustit myčku nádobí, i když právě obědváte v restauraci a pomocí kamery v ledničce na dálku zkontrolujete její obsah. Digestořím zase nechybí držák na mobil nebo tablet a USB port na jejich nabíjení. K hi-tech kuchyni patří uhlazený design, nezničitelná pracovní deska z umělého kamene a detaily z materiálů jako ocel, hliník a nerez.
Městský styl
Urbanistický styl mají v oblibě především mladí lidé, klíčem k němu je směs textur a vintage kousků s moderním charakterem. V kuchyni v městském stylu nechybějí otevřené police místo horních skříněk a trendové materiály jako mosaz, měď nebo absolutní hit – terazzo (cement smíchaný s mramorem, žulou nebo skleněnou drtí). Hipsteři se nebojí ani tmavých barev, skříněk vysokých až ke stropu a jelikož svůj domov rádi proměňují na městskou džungli, vděčnou dekorací prostoru se stanou květy a zeleň ve všech podobách.
Skandinávský styl
Interiér v severském stylu je díky své jednoduchosti v našich končinách velmi populární. V takové kuchyni vytvářejí domácí atmosféru dřevěné textury v kombinaci s bílou barvou na odlehčení. I když Skandinávci mají rádi bílou, protože touží získat co nejvíce světla, jejich kuchyňské linky mohou mít barvy od krémové po různé odstíny šedé a světle modré. Nechybějí zde výrazné doplňky v podobě dřevěných prkýnek, textilií a kožešin na jídelních židlích, kvalitního nádobí, příborů a designových svítidel. Tajným receptem Seveřanů je hygge (pohodlí a útulnost), které přináší to pravé teplo domova.
Moderní styl
Moderní kuchyně roku 2019 klade důraz na modulární sestavy a ušlechtilé materiály, mezi nimi i mramor. Po tom, jak v posledních letech kralovaly na výstavách nábytku bílé lesklé kuchyně, přichází doba, která dává vyniknout tmavým odstínům a matné povrchové úpravě. Podle milánského veletrhu Eurocucina, který každé dva roky doprovází mezinárodní veletrh nábytku Salone del Mobile, se barevná paleta pohybuje od teplé šedé po tmavě hnědou. Centrem prostoru je obrovský kuchyňský ostrov s varnou plochou a mycím centrem. Místo klasické digestoře se spodním odtahem designeři doporučují ostrůvkové odsavače par, které slouží také jako odkládací police.
Život s domácími mazlíčky. Jak dbát na pořádek?
Existuje mnoho studií, které potvrzují, že život s domácím mazlíčkem...
Zjistit víceJak uklízet efektivně a zbavit se bakterií v domácnosti?
Harmonická domácnost může mít pro různé lidi různé definice. Jistě...
Zjistit více