5 nápadů na malování velikonočních vajíček
Malování velikonočních vajíček je skvělá činnost pro celou rodinu. Nechte v sobě probudit kreativní duši a pusťte se do ozdobování kraslic i letos. Můžete si zavzpomínat na své dětské časy a vyprávět svým dětem vaše nezapomenutelné příběhy.
Víte, odkud pochází malování velikonočních vajíček?
První zdobené vajíčko pochází z Afriky. Bylo to gravírované pštrosí vajíčko a dnes je mu více než 60 tisíc let. Pro Egypťany a Sumery v Mezopotámii byla vejce symbolem znovuzrození. Jejich kovové nebo různé jiné napodobeniny ukládali do hrobů. V křesťanství byla vajíčka v období půstu považována za zakázaná, proto si je lidé začali zdobit jako symbol konce postního období. První křesťané v Mezopotámii prý malovali vajíčka červeně, což symbolizovalo krev Ježíše Krista během ukřižování. Avšak podle německé tradice velikonoční vajíčka nosí velikonoční zajíček. Tato tradice se rozšířila i do Ameriky, kde zůstala až dodnes.
Zvyky spojené s velikonočními vajíčky
S velikonočními vajíčky jsou spojeny různé zvyky a tradice po celém světě. Pojďme si připomenout, které to jsou.
Koulení vajíček: Koulení je tradicí v mnoha zemích, avšak zejména v Americe a některých částech Evropy. Jedná se o kutálení zdobených vajíček dolů kopcem. Vajíčko, které se dokoulí nejdál bez rozbití, se považuje za vítěze. Tuto milou aktivitu je zvykem organizovat na komunitních akcích a velikonočních oslavách.
Hledání velikonočních vajíček: Tato aktivita patří mezi oblíbené zejména u dětí. Čokoládová vajíčka jsou ukryta na zahradě, v parcích a děti je hledají. To, které najde nejvíce vajíček nebo speciální zlaté vejce, může získat cenu navíc.
Zdobení stromů: V některých zemích lidé zdobí stromy barevnými velikonočními vajíčky. Milá tradice, že?
Malování vajíček: Jedním z nejrozšířenějších zvyků je zdobení vajíček. Lidé malují, barví vajíčka různými metodami, vyzkoušejte si některé s námi.
Metody malování velikonočních vajíček
1. Malování přírodními barvivy
Věděli jste, že pokud budete vařit vajíčka se špenátem, tak dosáhnete zelené barvy vajíček? Žluté barvy dosáhnete, pokud použijete kurkumu, světle červenou díky červené řepě, a když použijete zelí, tak dosáhnete purpurové. Přírodní vajíčka budou vypadat na ozdobeném stole velmi efektně, a navíc je můžete stále sníst.
2. Vyškrabávání barvy
Vajíčko nejprve obarvíme libovolnou barvou a následně do barvy ostrým předmětem vyškrabujeme vzor, jaký chceme. Můžete použít malý nožík nebo pilník. Takovou metodou budete mít z vajíčka opravdové unikáty plné krásných vzorů.
3. Zdobení voskem
Potřebovat budeme voskové pastelky, vosk ze svíčky a drát pro nanášení vosku. Odkrojte malý kousek pastelky a roztopte ho s voskem ve lžičce nad svíčkou. Takto vzniklý vosk můžete nanášet malým štětcem nebo jehlou na vajíčko.
4. Madeirový vzor
Tato technika je poněkud náročnější než předchozí, ale je o to efektnější! Budeme na ni potřebovat modelářskou vrtačku, kterou do skořápky vyfouknutého vajíčka uděláme malé díry. Okolí děr ozdobíme voskem a máme vytvořenou madeirovou krajku na vajíčku.
5. Oblepování vajíček
Oblepovat velikonoční vajíčka můžete čímkoli. Trávou, živými květinami, krajkou, látkou, bavlnou či korálky. V této metodě se můžete vyřádit i spolu s dětmi, protože není tak náročná.
Co s vyfouknutým vajíčkem?
Nemusíte se bát, co z vyfouknutých vajíček. Můžete si z nich vždy udělat chutný koláč, míchaná vejce nebo třeba skvělé lívance.
Ingredience:
-banány
-mouka
-mléko
-vajíčka
-½ vanilkového cukru
-kakao
-skořice
-maliny
Všechny ingredience spolu smícháme a vylijeme na pánev. Dobrou chuť!
Palačinky s jablečnou náplní
Představte si vůni jemných palačinek, které se na talíři spojují...
Zjistit víceJak si vyrobit papírového ježka? – video
Vyrobte si s dětmi jednoduchého ježka, který vám rozjasní podzim. ...
Zjistit víceJak si co nejvíc užít vánoční trhy?
Vánoční trhy jsou jednou z nejkrásnějších a nejmagičtějších součástí adventního...
Zjistit více