3 důkazy lásky, která neznala překážky

Láska dělá s lidmi divy. Nejednou se člověk snaží ohromit objekt svého romantického zájmu svými nejlepšími vlastnostmi, někdy až přehnaně okázalými gesty. Na světě ale existovaly milostné příběhy, které se zaryly do historie a srdcí lidstva tím, že jejich hlavní aktéři neznali překážky.

Tádž Mahal

Název monumentální indické stavby znamená Koruna paláce. Je to slonovinově bílé mramorové mauzoleum, které dal postavit šáh Džahán roku 1632 své manželce Mumtaz Mahal. Jeho nejoblíbenější manželka, jak ji označuje historie, zemřela při porodu 14. císařského dítěte. Stavba trvala 16 let a v současnosti by stála přibližně 700 milionů eur. Rozprostírá se na 17hektarovém pozemku, jehož součástí jsou ze tří stran zahrady, mešita a dům pro hosty. Do skutečně impozantního místa posledního odpočinku později umístili pozůstatky i samotného vládce.

Visuté zahrady v Babyloně

O pouštním Babylonu se stále toho ještě hodně neví. Říká se ale, že jeden z divů světa vznikl z čiré lásky právě v tomto bájném městě. Šlo o sérii arkádovitých teras, které zaplnily různé exotické rostliny. Každá ze zahrad měla délku přes 5 metrů a šířku více než 1 metr, přičemž byla každá další zahrada o 5 metrů vyšší než ta předcházející. Systém zavlažování čerpal z řeky Eufrat. Při zalévání se začalo na nejvyšší zahradě, ze které voda postupně protékala níže. Celá stavba připomínající pyramidu vznikla díky tomu, že král Nebukadnesar II. se nedokázal vyrovnat s tím, jak jeho lásce Amytis chyběla členitá krajina rodného Kurdistánu (tehdy ještě Medie).  

Malý Trianon

Ne jednu, ale až dvě lásky si zažil Malý Trianon – stavba, která společně s jejím vzorem Velkým Trianonem patřila do komplexu zahrad zámku ve Versailles. Ludvík XV. chtěl ohromit svou milenku Madame de Pompadour, ale ta zemřela čtyři roky před jeho dokončením. Nakonec se stal součástí dědictví Ludvíka XVI., který ho věnoval své manželce a nejznámější obyvatelce paláce Marii Antoinettě. Poslední předrevoluční královna Francie prý tímto způsobem získala možnost zábavy a hédonismu. Před královskými povinnostmi a zpupností francouzského trůnu utíkala právě sem. Bez jejího souhlasu nemohl na pozemek vstoupit nikdo kromě Marie Liusy Savojské a Gabriely de Polastron.

Přečtěte si další články z této kategorie: láska Tádž Mahal Visuté zahrady v Babyloně Malý Trianon romantika
Další články

Palačinky s jablečnou náplní

Představte si vůni jemných palačinek, které se na talíři spojují...

Zjistit více

Jak si vyrobit papírového ježka? – video

Vyrobte si s dětmi jednoduchého ježka, který vám rozjasní podzim. ...

Zjistit více

Jak si co nejvíc užít vánoční trhy?

Vánoční trhy jsou jednou z nejkrásnějších a nejmagičtějších součástí adventního...

Zjistit více